Lassan arra sem lesz már ember az LMP-ben, hogy lekapcsolja a villanyt
Csárdi Antal képviselő egyelőre nem hagyta el a párt parlamenti frakcióját, de a tavaszi ülésszakig megteszi, így megszűnik a képviselőcsoport.
Az LMP parlamenti frakciójának újraalakulásával a magyar parlamentarizmus első női többségű képviselőcsoportja jött létre, ugyanis hét tagjuk közül négyen nők - mondta az MTI-nek az újjáalakult képviselőcsoport őszi országgyűlési szezon előtt tartott ülését követően Schiffer András.
A régi-új frakcióvezető közölte: a következő félévben is alapvetően az átláthatóság megteremtésére, a korrupció elleni fellépésre, a munkahelyteremtésre, valamint a kisbirtokok és a természeti erőforrások védelmére helyezik a hangsúlyt. A politikus elmondta, a csütörtöki megbeszélésen újra létre kellett hozniuk a frakció szervezetét és sürgős döntéseket kellett hozniuk a bizottsági tagságokról. Miután a képviselőcsoportnak minden parlamenti bizottságban jár hely, azért mindannyian több testületnek is tagjai lesznek. Személyre lebontva nem ismertette a helyek elosztását, de annyit közölt: ő maga háromba, Mile Lajos pedig négybe kerül be. A frakciónak tagja lesz az LMP-ből korábban kilépett Ertsey Katalin, de a képviselő a pártba továbbra sem lép vissza – felelte Schiffer András az MTI kérdésére. Hangsúlyozta, hogy a képviselői mandátumáról már lemondott Kukorelly Endre sem volt az LMP tagja.
A frakcióvezető arra is kitért, hogy az őszi jogalkotási munkát minden bizonnyal a költségvetés, illetve a polgári törvénykönyv hatálybalépésével kapcsolatos jogszabályok elfogadása határozza meg. Céljaikról beszélve elmondta, az elmúlt időszakhoz hasonlóan a párt újra napirendre szeretné vetetni az antikorrupciós 12 pontjuk alapján készített indítványaikat, illetve be akarják mutatni azokat a megoldási javaslataikat, amelyek az átláthatóság erősítésével kiszorítanák a politikai korrupciót, illetve „kiűznék az offshore-lovagokat”. Reményeik szerint felállhat az a bizottság is, amelyik azt vizsgálná, hogy a 2007 és 2013 közötti uniós ciklus forrásaiból mennyi került offshore érdekeltségekhez, „mert Bajnaitól Orbánig vándoroltak az offsore cégekhez ezek a pénzek”, és az LMP számára nem megnyugtató, hogy az ügyet a Miniszterelnökséget vezető Lázár János akarja megvizsgálni.
Emellett, ahogy tavasszal, most is lesznek javaslataik a női munkavállalással kapcsolatban és a kisgyermekes anyák munkaerő-piaci helyzetének javításával összefüggésben – folytatta. Az LMP frakciója annak is figyelmet szentel, hogy az „zöld fordulat” segítségével hogyan lehet növelni a munkahelyek számát – közölte. A 2010-es országgyűlési választásokat követően az LMP 16 taggal alapította meg képviselőcsoportját, de Ivády Gábor még abban az évben kilépett. Az LMP frakciója hivatalosan 2013. február 12-én szűnt meg, miután kilépett a pártból nyolc országgyűlési képviselőjük, akik többekkel Párbeszéd Magyarországért (PM) néven új szervezetet alapítottak. Az LMP-nek azóta hat képviselője van a parlamentben: Schiffer András, Szél Bernadett, Osztolykán Ágnes, Lengyel Szilvia, Mile Lajos és Vágó Gábor, valamint velük együtt dolgozott a pártból kilépett Ertsey Katalin is. Ők a nyolc, PM-színekben politizáló volt frakciótársukhoz hasonlóan független képviselőként dolgoztak tovább, mivel az akkor hatályos rendelkezések szerint a frakcióalakítás minimális létszáma 12 volt.
Az Országgyűlés július 5-én úgy módosította a házszabályt, hogy a 12 képviselő helyett már három – ugyanazon országos pártlistáról mandátumot szerző – képviselő is alakíthat frakciót. Schiffer András elmondta, a képviselőcsoportot a múlt héten egy keddtől csütörtökig tartó ülésen alakították újra, a frakció hivatalosan vasárnaptól működik.